Asansörlerdeki Halat Değişimi Hk.

KONU: Asansörlerdeki Halat Değişimi Hk.

SAYI   : 2023-24

Değerli Kat Maliki ve Site Sakini;                                                                                                                                                                                                    20.09.2023                                                                                                                                                         

2011 yılından itibaren oturuma başlanan sitemizdeki tüm teknik altyapı sistemlerimize TSE / MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI ve üretici firmanın gerekleri doğrultusunda 1 aylık- 3 aylık- 6 aylık ve yıllık periyotlarda site teknik personelimiz tarafından bakım yapılmakta veya dış kaynaklı olarak firmalardan servis bakım hizmeti satın alınmaktadır.

Teknik altyapı dahilinde olan blok içlerindeki 55 adet asansörümüzde;

1. SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI ASANSÖR İŞLETME VE BAKIM YÖNETMELİĞİ gereğince HER AY PERİYODİK bakım yapılmakta, bu bakımlarda yağlama ve temizleme, sistem ve çevre temizliği ve ayarlama ile kullanıma ve yıpranmaya bağlı olarak bileşen onarımı veya değişimi yapılmaktadır.

2. Yine SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI ASANSÖR PERİYODİK KONTROL YÖNETMELİĞİ gereğince aylık periyodik bakımın haricinde ASANSÖRLERİN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ AÇISINDAN KULLANIMA UYGUNLUĞU için Bakanlık ve Sancaktepe Belediyesi tarafından yetkilendirilmiş muayene kuruluşuna YILDA 1 KEZ fenni muayene yaptırılmaktadır.

Her iki bakım ve muayenede tespit edilen tüm teknik hususlar tamamlanarak sitemizde güvenli bir hizmet sunulmasına devam edilmektedir.

Bu kapsamda geçen yıl (2022 Ağustos ayında) yaptırılan yıllık fenni muayenede 55 asansörümüzün 20 adedinde çelik halatların kullanım ömürlerinin dolduğu tespit edilerek Site Yönetimimize yapılan resmi raporlama sonrasında Site Sakinlerimizin can güvenliğinin korunması için halatların değişimine karar verilerek değişimler yaptırılmıştır. 2023 yılı Temmuz ayında yapılan Yıllık Fenni Muayenede de diğer 35 asansörün 20 adedinde kullanılan çelik halatların kullanım ömürlerinin dolmuş olduğu tespit edilerek Site Yönetimimize raporlanmıştır. 20 adet asansörde değişimi yapılacak toplam 14.400 metre çelik halat ve halat değişim işçiliği için 5 firmadan teklif alınmıştır.  En düşük teklifi veren 2 firma ile yüz yüze görüşülerek verilen teklife ilişkin tüm hususlar görüşülmüştür. Alınan en uygun teklif 806.960,00.-TL + KDV dir.

Asansörlerimizde yapılan yıllık muayene bedeli ve muayene neticesinde tespit edilen teknik hususların yerine getirilme maliyeti Kat Mülkiyet Kanunu gereğince Kat Malikleri (Ev Sahipleri) tarafından ödenmektedir. AQUA CITY 2010 TOPLU YAPI SİTESİ YÖNETİM PLANI’na göre Yatırım ve Demirbaş ödemeleri Kat Maliklerinin arsa payı oranında paylaştırılmaktadır. Buna göre çelik halat değişimi için daire başına metrekare birim fiyatı 7,77.-TL olarak hesaplanmış olup bağımsız bölümlere ait ödeme tablosu ektedir. Asansör halat değişimlerine 2023 Eylül ayı içinde başlanacak olup çelik halat değişim bedeli Kat Maliki / Ev Sahibi cari hesaplarına 2023 Ekim- Kasım aylarında 2 taksit olarak yansıtılacaktır.

Kiracılar herhangi bir ödemede bulunmayacaktır.

ÖNEMLİ NOT: Site Yönetimimize ait banka hesabı değişmiş olup yeni banka hesap no bilgileri aşağıdadır. Lütfen ödemenizi aşağıdaki hesap numarasına yapınız. Ödeme sırasında BLOK ve DAİRE NO bilgisini mutlaka belirtiniz.

SİNPAŞ GYO AQUACITY 2010 TOPLU YAPI SİTE YÖNETİCİLİĞİ adına BANKA HESAP NO:

Yapı ve Kedi Bankası A.Ş. Maltepe Minibüs Caddesi Şubesi / İSTANBUL

Şube Kodu: 1186 Hesap No: 37358697 –  IBAN NO: TR69 0006 7010 0000 0037 3586 97

Bilgilerinize sunulur.

                                                                                                                                                                                                         AQUA CITY 2010 TOPLU YAPI SİTE YÖNETİMİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir